בניית אתרים
   דף הבית    מזמורי הכהנת    ☺ ניווט מהיר באתר ☺    מערכת האתר     אָבֵרָה מָנְגיסְטוֹ
קס ברהן
 
 1932-2004

הרב אבבה ברהן בנם של הקייס הגדול אבא אורי ברהן בן ברוך והצדקת אסתר לאווי, נולד במחוז גונדר בכפר וולקה בשנת 1924 לספירת אתיופיה.

 הרב אבבה ברוך הלך בדרכי אביו זצ"ל בדרך התורה הקדושה, למד ממנו והושפע ממנו רבות וגם הרחיק עד אסמרה לבית הספר העברי של הרב שמואלי ושם למד עברית ולימודי קודש מורחבים. לאחר לימודיו באסמרה חזר לגונדר ולימד את אנשי הכפר עברית ותורה. ביתו של הרב אבבה היה למוקד עליה לרגל רבים מיהודי אתיופיה ששמעו אודותיו ביקשו להתארח וללמוד מקרוב על אורח חיים יהודי בקהילת "ביתא ישראל" בסביבה עויינת ובגיבויה של הכנסייה והפעילות המסיונרית שלא בחלה באמצעים ודרכים כנגד היהודים המעטים.

הרב אבבה עסק בעיקר בהוראה, אך הוא פעל גם רבות אל מול השלטונות לביטול גזירות והגבלות שנגזרו על היהודים במחוז גונדר. יום אחד נאסר על יהודי גונדר למכור את מרכולתם בשוק המרכזי ששימש את כל הסוחרים באזור וגם את היהודים, המשמעות של ההחלטה הייתה שלייהודים לא תהייה פרנסה שיוכלו להתקיים בכבוד,כששמע על הגזירה הרב אבבה החליט להיפגש עם מושל המחוז ולהניאו מהחלטתו, המושל הסכים להיפגש עם הרב ולאחר הפגישה שוכנע וביטל את הגזירה והיהודים שבו לסחור כהרגלם בשוק המרכזי. ,

כמו כן, יום אחד הגיעו חיילים לכפר וולקה לאסור את הקס הגדול ובנו הרב אבבה, האישום היה בגין " פעילות חתרנית נגד שלטונו של הקיסר היילה סלאסה", בעקבות הלשנה, הציגו לקיסר מסמכים הכתובים בשפה העברית כשחותמות עגולות עם סמל גור ארייה מוטבע עליהם, כידוע לאתיופים סמלו של הקיסר היה גור ארייה יהודה, מכיוון שהקיסר האמין שהוא נצר לשושלת יהודה בין יעקב. האב ובנו הובאו לפני המלך ונתבקשו להסביר את פשר הסמלים והמסמכים, לאחר מספר שעות בחברת הקיסר ויועציו, הקיסר החליט לשחרר את השניים ואף שיגר עימם מלווים חמושים בחזרה לכפרם.

בעקבות המפגש עם הקיסר היילה סלאסה השניים הותירו רושם רב מאוד  על הקיסר והנ"ל בעתיד יוועץ בהם בסוגיות דת וסוגיות פילוסופיות.

 כאשר החלו להיסתננן לקהילות ביתא ישראל השמועות ( שבהמשך יהפכו למעשים ) על היתכנות העלייה לארץ ישראל, היה הקייס הגדול ובעזרת בניו לפעיל המרכזי בעלייה באזור גונדר. בשלב מסויים כשהעלייה הפכה למעשית הסוכנות היהודית ביקשה מן הקייס הגדול שיעלה לארץ ישראל ובעקבותיו יעלו גם שאר קהילות "ביתא ישראל" , תחילה הקייס סרב לבקשה מכיוון שטען שהמנהיג נשאר עד שאחרון היהודים עוזב ורק לאחר מכן הוא עולה אך העקבות לחצים ושכנועים שהופעלו עלוי ע"י הממיסד בא"י  החליט ולעלות לירושלים כשהוא מוריש את עיקר העשיה הציונית בידיו הנאמנות של בנו הרב אבבה. בוצעו רישומים שסקרו את מספר היהודים בקהילות "ביתא ישראל" במחוז גונדר, הרישומים הועברו ע"י שליחים ומכתבים לסוכנות היהודית בא"י שתיעזר בהם בהמשך.

 בתחילת שנות ה-80 כאשר העליות לא"י היו בשיאן נעצר הרב אבבה באשמת  פעילות נגד השלטון של מנגיסטו היילה מריים, הרב הושלך לכלא שבו נהגו לעצור אסירים פוליטיים ופעילים נגד השלטון, האסירים עונו והוכו קשות וגם הרב עונה וספג מכות קשות מאוד במשך 9 חודשים. הרב שוחרר ונעצר שנית לתקופה של 8 חודשים, בתקופת מעצרו לא הסכים הרב לאכול מזון לא כשר שהוגש לתאו, ולאחר שבועיים של שביתת רעב הוכנס מזון כשר לתאו,רעייתו שנהגה לבקרו בבית הכלא נהגה להביא עימה מזון כשר ולחם של שבת , הרב היה מחביא פרוסות מהלחם של שבת ואת החתיכות ששמר נהג לחלק ליהודים נוספים שהיו עצורים בכלא.

לאחר שחרורו מהכלא המשיך הרב לפעול כהרגלו למרות המגבלות הקשים שנאסרו עליו ובסוף שנות ה-80 שסכנה ריחפה על ראשו של הרב הוחלט להבריחו לא"י דרך אדיס ובדרכים שונים ומשונות הצליח הרב אבבה לעלות לא"י בשנת 1989.

עם הגיעו לארץ ישראל הישתקע הרב בעיר אשדוד, הרב שידע עברית על בורייה נקלט הייטב בעיר ועסק בפעילות ציבורית למען קהילתו שבעיר, הרב פעל רבות להקמת בית כנסת שיישמש את קהילתו בעיר, ואכן לאחר שכנועים רבים ופעילות נמרצת בתמיכת ראש העיר מר צבי צילקר,הוקם בית הכנסת באזור ב'.

בחצר בית הכנסת הפעיל הרב שעורי תורה ולמודי קודש יחד עם בניו, צעירים ומבוגרים כאחד  באו לשמוע דבר תורה מפי "המורי" (כך נהגו לכנותו באתיופיה) וגם כאן כמו בגולה ביתו ובית הכנסת שבנה בעיר היו מוקד עלייה לרגל ליהודים רבים מהתפוצות ומישראל.

בשנתיים האחרונות לדאבוננו הרב נפל למשכב, הרב שחי בצינעה רבה שלא דאג לצרכיו הגשמיים, נפל למיטת חוליו, מהמכות והעינויים שספג בעת מעצרו, באו ליידי ביטוי בצורת מחלה קשה שגזלה ממנו את היכולת לעמוד ולהתפלל בדוכן בית הכנסת ולהרביץ תורה בתלמידיו, מעיניו ניבטו צער וכאב רב, אך עם ניצוץ של תיקווה, כי הרב ידע שהוא את הזרעים בע"ה כבר שתל.

בנר שבעי של חנוכה תשס"ה יום ג' ב' בטבת כבה נרו של המאור ששימש את הקהילה הקדושה בגולה ובעירו, הרב יאיר בן ברוך נאסף אל אבותיו ונקבר בנר שמיני שבת "פרשת ויגש" בעיר אשדוד.פטירתו הייתה להפתעה גדולה והמונים באו ללוות את "המורי" מורם ומחנכם בדרכו האחרונה, בוכים ונדהמים עמדו כשהשמים קדרו והגשם נימהל בדמעות הרבים שזלגו.

 אבבה (יאיר) ברהן בן ברוך ת.נ.צ.ב.ה. מנוחתו בגן עדן זכותו תגן עלינו ויהי מליץ יושר עבורנו לעולמי עד. אמן.
 
מנהלי האתר - ישראל אדנה יסמני, אדנה זואודו 


ישראלים ממוצא אתיופי| יהודי אתיופיה| ביתא ישראל| אתיופים| תרבות אתיופית| מוזיקה אתיופית| נשים אתיופיות| גברים אתיופים, היכרויות אתיופים| קומדיה אתיופית| היסטוריה אתיופית| זמרים אתיופים |