דף הבית    מזמורי הכהנת    ☺ ניווט מהיר באתר ☺    מערכת האתר     אָבֵרָה מָנְגיסְטוֹ

hannibal]
  ד"ר נמרוד גריסריו                     
 
23/12/2009 13:15 

 
במשך שנים ערכו עלינו בדיקות רפואיות שונות, במיוחד עד שהתפוצצה פרשת הדם. אני רוצה לחשוף אתכם בצורה מסודרת להשפלה הכי גדולה שנחשפתי אליה לפני מספר שעות. על התופעה הזו ידעתי, אבל לא ידעתי את חומרת העניין.
 
בשנת 1997 פירסם ד"ר נמרוד גריסריו מאמר, עם כמה עמיתיו, על מילת נשים. במחקר נבדקו 113 נשים. התוצאות הראו שרק כשלושה אחוזים מהנשים עברו סוג מסוים ש מילת נשים (לא כריתה של הדגדגן) ובשאר נתגלו חתכים מסוימים. המחקר מבוסס ברובו על עולי תגראי וואולי גם על יוצאי וולקאייט (זה נעשה בשנת 1982, לפי הנשים).
 
הנשים של מרכז הקליטה, באחד מערי הדרום, קיבלו הוראה להתאסף באד מהמבנים של מרכז הקליטה כדי "לעבור בדיקה חשובה". תחילה עשו לנשים מבוגרות (אחץת הנשים הייתה בת 80 והבת הכי צעירה שלה הייתה בגיל45). הן הוכנסו אחת אחת מאחורי וילון ועשו להם בדיקה וגינאלית פולשנית. כל אחת יצאה בבושת פנים. כאשר שאלו חברותיה כל אחת שמרה בסוד מה שעברה. אחת המבוגרות בכתה: "הפסקתי ללדת כבר מזמן, מאז שילדתי את ביתי .... והיא עתה בת 45". הסומכות הפרנג'יות יחד עם סייעות אתיופיות אספו קבוצה נוספת שהיתה מחוץ למרכז הקליטה. קבוצה נוספת ערכה את הבדיקות באותה שיטה. לחלק מהנשים המבוגרות יצא הרבה דם. אז כבר נפוצה שמועה שעורכים בדיקות ואגינליות ואז כאשר הפרנגיות והאתיופיות הסייעות יצאו להביא נשים אחרות החלו הנשים להסתגר בחדרי הבית ולא יצאו כדפקו על הדלתות. הסומכות והסייעות לקחו עוד מספר נשים מבוגרות שדלת ביתם היתה פתוחה. לאחר שסיימו לבדוק את אותו מרכז הקליטה וסביבותיו הרופאים, הסומכות הפרנגיות והסומכות האתיופיות (שמן שמור במערכת וגם של הפרנגיות) נסעו לעיירה סמוכה. אז כבר חיכתה לצוות הרופאים התנגדות של ממש: מטר של אבנים נזרק לכיוונם ובעיקר כנגד האתיופיות. כך המאבק האלים הזה שם סוף להשפלה הכי גדולה שחוו עולי אתיופיה בישראל.
 
עכשיו נשאר רק דבר אחד: לברר האם המאמר של ד"ר נמרוד גריסריו (פסיכיאטר) ושל חבריו משנת 1997 קשור לבדיקות האלה משנות השמונים.
 
כאמור כבר ידעתי על התופעה הזו, אבל לא ידעתי את גודלה. אני גם מכיר טוב מאוד את הנפשות שעימן עבד הד"ר גריסריו ואת הנתונים למאמר שלו. ללא ספק מדובר בהפרה בוטה  של כללי הרפואה, אבל כבר למדנו שניתן לעשות כל דבר אפשרי לאתיופים. רוב הנשים המבוגרות כבר מתו, אם מדברים על טראומה אז כדאי לחקור את הטראומה שיש לנו בגלל השפלות מן הסוג הזה.
 
ולכל הסייענים האתיופים שמספרים סיפורי סבתא ראו מה אתם יכולים לעולל. מחר אבדוק יחד עם חבריי מה ניתן לעשות מבחינה משפטית. מישהו יצטרך לשלם על ההשפלה הזו, אני רוצה לדבר עם אותו גניקולוג שדחף חפץ חד וגרם לדימום חמור אצל אותה מבוגרת שצעקה: "בשביל זה באתי"?
 
ההשפלה הזו של בשם המדע צריכה להיחקר ולהיפסק! 
 
      
 
 [אדיס-גיזה]
 
21/11/2009 16:50 

 
לצערנו, אולי לא ניתן כבר לפנות לסעד משפטי בעניין הזה, עקב התיישנות וחוק מתאים בשנים הללו, חוץ מלבקר את מי מחברי וועדת הלסינקי שאישרו את המחקר, או שימוש בנתונים שנתקבלו באופן פסול- להזכירכם, חוק זכויות החולה חוקק רק ב-96.

עם זאת, כנראה הפרת זכויות של א/נשים ממוצא אתיופי נמשך גם כעת- סטודנט לרפואה סיפר לי השנה, שבהתמחות שלו בגינקולוגיה צופים בנשים אתיופיות מאחורי הווילון. כיוון שזו הייתה שיטה באותו בי"ח בירושלים, ראה לנכון לשתף אותי, כי כאב לו שקורים דברים כאלה בניגוד לחוק. אבל, כנראה, זה לא התחום היחיד שיש בו הפרה של זכויות רפואיות.

אשמח לשתף אותך בפרטי, ונראה מה אפשר לעשות בכל אחד מהתחומים.
שבוע טוב 
 
      
 
 [hannibal]
 
20/11/2009 00:59 

 
 
      
 
 [hannibal]
 
21/11/2009 11:26 

  
 
      
 
 [hannibal]
 
20/11/2009 11:02 
 
שלא יכולתי לרשום כאן כי זה פשוט משפיל ולא הזכרתי כיצד הגיבו הגברים ומה אמרו כאשר נשות קסים ובני קסים חזרו מהבדיקות האלה. ללא ספק תיבת פנדורה.
 
 
אבל, לזכות העולים האלה יאמר שהם לא נתנו שהעסק יתפשט לערים נוספות והם יצאו למאבק וכידוע לכם ההורים שלנו למרות שהם "ירדו מצמרות העצים" (לשיטתם של הפרנג'ים) יש להם גם כבוד בסיסי, במיוחד כשמדובר בבדיקה כל כך אינטימית ומשפילה, לאור גילן של הנשים. אני חושב שהאשמים העיקריים הן הסומכות האתיופיות, אחת מהן יושבת בכיסא מאוד נוח במשרד הבריאות. בושה וחרפה! אבל, לכול תעלול יש סוף ועכשיו הם ישלמו את מחיר ההשפלה.
 
 
בקשה אחרונה - אם ידוע לכם על עוד מקרים של השפלה רפואית או השפלה כל מכל סוג שהוא אנא שילחו זאת למייל הזה  hannibalb@walla.com 
 
      
 
 [udalit44]
 
20/11/2009 02:45 

 
אני אברר, וארתם לזה בכל הכוח.
אם תוכל לשלוח לי המילל הפרטי- מהיא העיר המרכזית אליה ניגשו ה"חוקרם"?, זה יעזור מאוד לשם התחלת הבירורים.
 אגב חשבת כבר על איחוד תיקים. צריך גם לברר את עניין חוק ההתיישנות. ואם הוא חל עליו.
 יש אפשרות להביא את כך לתודעה הציבורית ע"י המדיה.
שלפחות שמה של "סורוקה" יפגע כפי שכבודם עד שיקיאו את המחליאואת התחלואה משם סופית.
 היידעת שעשו שם  טיפולים שהם בשלבי מחקר על בני הקהילה.
ניצלו את חוסר הבנתם את השפה, והחתימו אותם על מסמכים שהפכו אותם לשדה מחקר חי.
דברים שעלו בחייהם של כמה נפשות כולל סבי.
ואני אשמח למצות את הדין עימם, עושה רושם שישנם בתי חולים וקופ"ח המזלזלים בטיפול בחולי הקהילה. ואף מרשים לעצמם להתנהג בהם כיאלו היו חפצם. אני יודעת שישנם עוד אבידות בשל היחס הזה. אבידות שגברו על סודן אבל לא גברו את מערכת הבריאות של המדינה המפותחת.
 בב"ש יש עולים חדשים רבים- אפשר לבדוק האם הם נתקלו בבעיות מסוג זה. ולצרף אותם תחת כותרת אחת של הפלייה במערכת הבריאות הפוגעת בכבודם ובביראותם עד כי סיכון חיים, של העולים באתיופיה, בעבר ובהווה.
 יכולה להיות זה קבילות משפטית על הנעשה בעבר אם התופעה ממשיכה.
אגב נרתמים למניעת תופעות מסוג זה בני העדה (המתורגמנים), היכן הם בסיפור? ומה התידרוך שהם מקבלים לפני צאתם לעבודה?
לאחרונה עוד נפש, מבת העדה קיפחה את חייה מחדלים רפואיים מובהקים, מכעיסים כ"כ.
אולי כדאי שתעשה חקירה ברמה מוסדית או וועדה ממשלתית בנושא. 
 
      
 
 [udalit44]
 
21/11/2009 21:26 
 
חקרתי קצת בנושא,
מסתבר שהתופעה בעיר הדרומית עליה כנראה דברת (ב"ש), המשיכה מעבר לשנות התשעים.
וחצתה לשנות האלפיים. לפי הבדיקה שלי לפני 4 ולפני 2 שנים הזמינו מקבץ נשים עולות חדשות ממרכז קליטה ג' (החדש) שבשכונה ג' , לבדיקה שגרתית אצל רופא הנשים. בטענת בדיקה זו, היא לצורך מניעת כניסה להריון. היפה בכל הסיפור זה שהזמינו את כל הנשים האתיופיות במרכז הקליטה, בלי שהנ"ל ביקשו. לאחר הבדיקה הנשים חשו ממורמרות ופנו לאישה ותיקה שעלתה בשנת 91 ושאלו אותה, לטענתם הם הגיעו בגלל שהם קיבלו תידרוך על כך מבני העדה ה"מדרכים" במרכז הקליטה. אותה אישה אשר שמעה את הדברים פנתה למקור שלי, בבקשה להגיש תביעה בשמם על אותו מרכז קליטה, המקור שלי שלו לא היו בני משפחה במרכז הקליטה נמנע.
לאחרונה לפני חודש, הזמנו הנשים בנות העדה, מבוגרות לכנס רפואי .ההזמנה נשלחה בדואר (גם לוותיקות משנות ה80 המוקדמות והמאוחרות). בגוף ההזמנה, נאמר שזה לצורך בדיקה רפואית שגרתית, בדיקות עיינים שבסופן יחלקו להם משקפיים במידה ויצטרכו ועוד.
 
 המעניין הוא שלו ביקשו, ואכן ביקשו, משקפיים מלשכות הסעד הן נתקלו בשלילה!ומיוחד בפגישה זו שרק הנשים הזמנו.
ומיהו הגוף אשר מחלק משקפיים חינם ורק לנשים?
אני אשיג את ההזמנה ואראה מי מאחרי הפגישה הזו, והיכן היא הייתה אמורה להתקיים ואמשיך לעדכן אותך.
אגב, כפי שאמרתי בהודעה הקודמת עולים חדשים ו"טריים" לעיר ב"ש, ניתן לחקור גם שם.
ואולי מי שחושב שהוא וגן מכוח חוק ההתיישנות, ישלם על מעשיו מהווה ובעבר הלא רחוק - לפני 4 ו2 שנים.

אגב נזכרתי- שלפני מס' שנים נתקלתי גם בבדיקה נשים שעשו לנשים יוצאות מרכז קליטה חצרות יסף בצפון- אולי גם ה קשור.
אני עכשיו מבינה למה כ"כקשה למבוגרים לבטוח ברשויות ולמסור פרטים אישים לאנשים זרים כולל בני העדה.
לחשוב שקראתי בעבר את הפרשנות של "חוקרנו" בעניין העדה הטוענים שבשל המשטר הקומוניסטי באתיופיה העדה נוטה להיות חשדנית לכל מה שקשור לממסד. 
האם אותה עדה חשדנית אשר הגיעה לטבילה במקווה, הגיעה להכזת הדם בשם המילה אשר לא יודעו עליה רק בצאתם. האם העדה אשר נהרה כמו צאן אחרי העדר לבדיקות הפולשניות האלה. הייתה מטבעה חשדנית.
האם החשדנות, חוסר אמון או אמון טוטאלי היא שהביאה אותם לבטוח בכם עד אשר התעללתם בה!
כל ההתנהלות ל העולים מאתיופיה, עוד מצאתם לדרך, בעוזם את בתם את אשר להם. נטישה מוחלטת לעבר הלא נודע. מעבר לעבר מדינה שאפילו את כיוונה ואת מראיה לא יידעו. רק האמונה היא זו שהובילה אותם. ההגעה עד סודן רצות מכשולים עד מוות, ההמתנה בסודן ובשנים האחרונות באדיס אבבה כשאתה חסר כל, וכל יום מתווספים אבידות. המתנה עד כדי רעב חולי ומוות לא מעידים על חוסר אמון במערכת הממסדית אלא אמונה שלמה. כי למי המתינו אותם עולים במחנות אםלא לממסד ולשליח מטעם ציון.
 חוסר האמונה נוצר בעקבותיכם ידידיי, החוקרים הפולשנים, שהמתם קלון על אותם נשים אמיצות, אשר שכלו את ילדיהם בכדי להתאחד עם אחיהם.לא על זה האיחוד הם פיללו.
לא על ראייתם כחיה חדשה אשר הגיעה ל"גן החיות התנ"כי" בכדי שתוכלו להכניסה לקלוב ולבצע בה מעשים מגונים, בשם המחקר.
הנה לכם סיבה מספיק טובה למה אין בני העדה בוטחים בכם. ולחשוב שהייתי מספיק טיפשה בכדי, לא להבין את התכרבלות העצמאית שחוו העולים כל פעם שביקשתי פרטים מזהים כנותנת שירות.ולתרגם אותו בשפת החוקרים -כשריד התנהגותי מהשלטון הקומוניסטי.
בושו לכם וכלמו- שימעון וואט אבר- בוש אתה וחבריך הממשכים לשתף פעולה בשם ה"חוקרים" 
 
      
 
 [Nadav33]
 
22/11/2009 11:19 
 
יש את הצהרת הלסינקי שקבעה כללים למחקרים ולניסויים בבני אדם (אחד מהם זה שהנחקר צריך להיות מודע למטרת המחקר ושהוא צריך לתת את הסכמתו המפורשת).
צריך לבדוק האם ועדת הלסינקי בישראל אישרה את המחקר במתכונתו.
 
אם נכונים דבריו של חניבעל, ואם יש בסיס מוצק של ראיות, אז מלבד התביעה המשפטית יש גם להוציא את המידע הזה לחו"ל. 
      

 

 
 
 
 
מנהלי האתר - ישראל אדנה יסמני, אדנה זואודו 


ישראלים ממוצא אתיופי| יהודי אתיופיה| ביתא ישראל| אתיופים| תרבות אתיופית| מוזיקה אתיופית| נשים אתיופיות| גברים אתיופים, היכרויות אתיופים| קומדיה אתיופית| היסטוריה אתיופית| זמרים אתיופים |